Pages Menu
Categories Menu

Napisany przez dnia Gru 18, 2012 w Nowości | 0 komentarzy

Wycena domów? Tylko profesjonalnie!

Wycena domów? Tylko profesjonalnie!

Za każdym razem, kiedy zależy nam na sporządzeniu profesjonalnej i dokładnej wyceny nieruchomości, jesteśmy zobowiązani skorzystać z usług zawodowego rzeczoznawcy majątkowego, który posiada wszelkie możliwe uprawnienia do sporządzania operatu szacunkowego – dokumentu posiadającego wartość urzędową i honorowanego przez najważniejsze instytucje państwowe i administracyjne.

wycenyWycena domów każdorazowo obejmuje ustalenie najważniejszych wartości – wartości rynkowej nieruchomości, wartości odtworzeniowej nieruchomości oraz jej wartości katastralnej. Wartość pierwszą określa się dla obiektów, które albo są, albo mogą być przedmiotem obrotu, drugą dla nieruchomości, które ze względu na ich przeznaczenie nie mogą być przedmiotem obrotu rynkowego, natomiast trzecią dla tych nieruchomości, o których jest mowa w przepisach od podatku nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy posiada także prawo do wybrania metody oraz techniki szacowania, dzięki której wycena domów mogłaby przebiegać sprawniej i być bardziej wiarygodna.

Każdorazowo wycena musi uwzględniać szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które nie zawsze zależne są bezpośrednio od stanu nieruchomości czy decyzji jej właściciela, ale mogą być także uzależnione od relacji pomiędzy popytem i podażą,  trendów obowiązujących w branży oraz planów zagospodarowania przestrzeni wprowadzanych w życie przez władze lokalne.

Rzeczoznawca majątkowy musi więc uwzględnić cel wyceny, rodzaj nieruchomości, jej położenie, pełnioną funkcję, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, stan zagospodarowania nieruchomości oraz wszelkie dostępne dane o cenach osiąganych na skutek zawieranych transakcji w przypadku podobnych obiektów. Wycena domów jest więc niezwykle rozbudowanym i skomplikowanym procesem, który nie może być wykonywany przez osoby nieuprawnione czy nieodpowiedzialny zwłaszcza, że niedokładnie sporządzone szacowanie może narazić właściciela na ogromne straty finansowe i sentymentalne, zwłaszcza, że zwykle jesteśmy przywiązani do naszych domów czy mieszkań.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 8.5/10 (2 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)