Pages Menu
Categories Menu

Napisany przez dnia Mar 31, 2017 w Informacje | 0 komentarzy

Oświetlenie salonu. Plafon, diody LED czy zwykły żyrandol?

Oświetlenie salonu. Plafon, diody LED czy zwykły żyrandol?

Salon, czy pokój gościnny to wizytówka Twojego domu, to tam spędza się najwięcej czasu. Zadbaj o to, by domownicy czuli się przyjemnie i przytulnie. Dobrze dobrane oświetlenie poprawia samopoczucie i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Wybierz coś dla siebie!.

Wprowadź do pokoju więcej światła, poznaj cenne wskazówki

oświetlenie mieszkania

www.flickr.com CC 2.0 Maria Dimitrova

Zdecydowana większość społeczeństwa nie przywiązuje większej uwagi do wyboru oświetlenia w pokoju, gdzie spędza się najwięcej czasu. Jest to często spotykanym błędem przy projektowaniu wnętrza na własną rękę. Nie popełnij tego błędu i sprawdź, co najczęściej polecają specjaliści.

Funkcjonalność jest najważniejsza

Nie daj się ponieść emocjom, gdy tylko zobaczysz wymarzoną lampę. Zbyt pochopny zakup może skończyć się porażką. Na początek zaplanuj całe oświetlenie, sprawdź, które miejsca pokoju są niedoświetlone, a które zbyt prześwietlone. Wybierz takie oświetlenie, które rozproszy światło równomiernie.

Żyrandole i lampy stojące

Żyrandole zazwyczaj stosuje się w przestronnych i wysokich pomieszczeniach. Uzupełnieniem dla górnego światła są lampy stojące, które mają za zadanie uzupełnić ewentualne braki w doświetlaniu pomieszczenia, a także poprawić oświetlenie we miejscu, gdzie sporo czytamy. Wybór żyrandola czy lampy musi być determinowany przede wszystkim użytecznością, sprawą drugorzędną jest ich wygląd.

Strefa jadalna w salonie

Często spotyka się wydzieloną strefę jadalną, w pomieszczeniach, gdzie można sobie na to pozwolić. Lampę wiszącą nad strefą jadalną często dopasowuje się do stołu i jego stylu, by całość tworzyła zgraną koncepcję. Lampa nie może wisieć zbyt nisko, bo przeszkadzałaby w konsumpcji rodzinnych posiłków, ani zbyt wysoko, bo nie spełniałaby wtedy żadnej innej funkcji, prócz dekoracyjnej.

Lampy wiszące

Stosuje się je zazwyczaj w mniejszych salonach, które wyróżniają się konkretnym stylem. Pozwala to na abstrakcje we wzorach i kolorach a całe wnętrze nabiera charakteru. Lampa powinna, ale nie musi, komponować się z resztą mebli w salonie.

Rodzaje światła

Kolejny ważny element, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do salonu. Dla naszego oka najprzyjemniejsze jest światło łagodne, ale mocno rozproszone. Barwa światła ma duży wpływ na zmęczenie naszych oczu i ogólne samopoczucie po dłuższym przebywaniu w jednym pomieszczeniu. Tradycyjne żarówki dają światło miękkie, ciepłe – ale nie są energooszczędne. Halogeny charakteryzują się światłem ostrym i pobudzającym. Rodzaj światła należy dobrać do własnych upodobań mając na uwadze preferencje innych domowników.

Artykuł sponsorowany technodom.com.pl.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)