Pages Menu
Categories Menu

Napisany przez dnia Sie 14, 2017 w Informacje | 0 komentarzy

O diodach elektroluminescencyjnych

O diodach elektroluminescencyjnych

Tematem tego krótkiego tekstu będą diody świecące zwane równie elektroluminescencyjnymi. Określa się tym terminem każdą diodę półprzewodnikową, która emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu nadfioletu, podczerwieni oraz światła widzialnego. Jeżeli chodzi o datę wynalezienia diod elektroluminescencyjnych, to niektórzy podejrzewają, że pierwsze moduły LED zostały opracowane już w okolicach lat dwudziestych wieku ubiegłego.

Jednakże do powszechnej produkcji diody świecące weszły dopiero w szóstej dekadzie dziewiętnastego stulecia. Istnieje też pewien specyficzny typ elektroluminescencyjnych diod. Określa się go czasem mianem organicznej diody LED. Wytwarza się je ze związków organicznych. Od jakiegoś czasu produkuje się relatywnie dużo wyświetlaczy graficznych, których technologia działania jest oparta ściśle na tym typie diod. Organiczne diody elektroluminescencyjne mają pewną szczególną przewagę nad innymi wyświetlaczami graficznymi. Stosuje się je przez to masowo w telefonach komórkowych.

Budowa wyświetlacza nie jest taka skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Nakłada się warstwę organiczną na płytę bazową. Ta pierwsza składa się z pikseli będących diodami posiadającymi jeden z trzech podstawowych kolorów. Czasami używa się czterech typów diod. Czwarty rodzaj odpowiada za barwę białą. Bardzo często ponadto dodawana jest jeszcze warstwa pośrednia. Dzięki temu osiągnąć można znaczne podniesienie niektórych parametrów jakościowych. Najczęściej robi się to po to, aby usprawnić działanie ekranu urządzenia i zwiększyć jego jasność oraz kontrast.

Kolejną zaletą ekranów opartych na technologii elektroluminescencji organicznej jest to, że nie trzeba ich podświetlać. Światło jest wydzielane przez nie bezpośrednio. Ponadto możliwe jest uzyskanie całkowicie przeźroczystego wyświetlacza. Obraz jest zazwyczaj również znacznie bardziej przestrzenny, niż na zwyczajnym wyświetlaczu.

Jeżeli chodzi o nowoczesny moduł LED Samsung  (takie moduły znajdziesz również na: goq-led.pl) jest firmą, która od jakiegoś czasu implementuje w swoich produktach niespotykane przedtem nigdzie technologie. Wspomniana marka była jednym z pionierów, jeżeli chodzi o wykorzystywanie organicznej elektroluminescencji. Coraz częściej mówi się także o wykorzystaniu w technologii telefonicznej diod, które emitują promieniowanie podczerwone. Znacznie ułatwi to i usprawni przesył danych pomiędzy blisko znajdującymi się urządzeniami elektronicznymi.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)