Pages Menu
Categories Menu

Napisany przez dnia Lip 14, 2012 w Nowości | 0 komentarzy

Komputery w pigułce

Komputery w pigułce

Są lekkie, proste, a przede wszystkim małe. Nadchodzi rewolucja netbooków. W Polsce w regularnej ofercie Polskiej Telefonii Cyfrowej urządzenia pojawią się już w tym tygodniu. Wcześniej taką sprzedażą zajmował się już Vobis, a ostatnio oferta Ery z netbookiem za 1zł i opłata za 100zł miesięcznie robi prawdziwą furorę! Obaj operatorzy liczą, że jeszcze w tym roku sprzedadzą po kilka tysięcy netbooków z ofertą internetową. Ludzie bardzo często korzystają z takiej oferty, ponieważ jest ona na pewno wygodna i jak na nasze zarobki tania – mówi konsultant z salonu Ery.
Nie każdego przecież stać na wydanie 1000zł bo tyle kosztuje już dobry sprzęt. Wszystko idzie do przodu, a nowa technologia będzie prawdziwą rewolucją – zapewniają autorzy pomysłu z salonów z całego kraju. Nie tylko zarażają komputery i wprowadzają wirusy, ale także podszywają się pod firmy, aby zdobyć informacje i cenne dane. O kim mowa ? Cyberprzestępcy to grupa ludzi, która już od jakiegoś czasu zajmuje się okradaniem przedsiębiorstw w Polsce.
Najpopularniejszą formą takiej działalności jest phishing. To metoda wyłudzania haseł i loginów za pomocą fałszywych mejli, w których nadawca prosi o zalogowanie się na danej stronie. Wszystko odbywa się naturalnie, nie wzbudzając żadnych podejrzeń. Najbardziej narażone są strony gdzie oczywiście panuje największy ruch. Do tego grona zalicza się też niezwykle popularne serwisy społecznościowe np. MySpace. Czy walka z nimi może być skuteczna? Firmy zatrudniają dobrze wyszkolonych informatyków, jednak czy oni nam pomogą?
Znana firma lenovo buduje fabrykę w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ogromna powierzchnia obejmie prawie 50 hektarów, a pracę w nowym zakładzie znajdzie prawie 3 tys osób ! Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ponad 20 milionów USD i obejmuje wszystkie koszty. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie przedstawicieli, na którym będą przedstawione plany działania i funkcjonowania inwestycji. Rozmowy będą toczone również na temat zatrudnienia w fabrykach i płac, które osiągać będą minimum 2tys zł. Dyrektor strefy ekonomiczej jest wręcz zachwycony, że to własnie jego poczynania, przyczyniły się do inwestowania w Legnicy. W wywiadzie podkreślał, iż zrobi wszystko aby pracownicy byli zadowoleni z wykonywanej pracy. Nikt nie potwierdził informacji o zwolnieniach ani likwidacji Della, jednak z pewnych źródeł wiemy, że może to nastąpić w najbliższym czasie. Firma Dell nie komentuje plotek i spekulacji. W czerwcu otworzyliśmy w Łodzi trzecią linię produkcyjną i zatrudniliśmy około 700 osób. Rzecznik Della Rafał Branowski poinformował także, że Dell zatrudnia w całej Polsce prawie 2000 osób.
Jak zapewnia nie ma powodów do niepokoju. Nie będziemy komentować plotek ani spekulacji. Także najwyżsi przedstawiciele firmy Dell nie mają żadnych informacji na temat zwolnień pracowników, a tym bardziej likwidacji wszystkich zakładów. Powtarzają, że byłoby bez sensu budowanie tylu przedsiębiorstw, a potem ich szybka likwidacja. Czy zatem warto ufać, a może zacząć szukać już nowego pracodawcy? Jak twierdzą najlepsi informatycy z zagranicy włamać można się do każdego systemy, jednak wymaga to przede wszystkim odpowiedniego przygotowania oraz czasu. Nasze badania pokazują, że do takich “prawdziwych” włamań dochodzi rzadko” – powiedział analityk z działu zarządzania ryzykiem Deloitte Jakub Bojanowski. Co lub kto jest odpowiedzialny za włamania? Lechosław Nowak z wrocławskiej firmy uważa, że nie tylko odpowiednie zabezpieczenie systemów jest powodem wielu włamań do danych. To też ludzie zajmujący się w firmie sprawami do zablokowania systemów tak, aby nikt nie miał do nich dostępu. Często jednak jest to lekceważone bo przecież, kto mógłby włamać się do największych przedsiębiorstw w naszym kraju, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji? W opinii analityków, w firmach brakuje okresowych przeglądów systemów bezpieczeństwa informacji. Niestety w Polsce nie ma przepisów, które powinny nakładać na firmy obowiązkowe przeglądy systemów zabezpieczających.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.7/10 (16 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)